Akademia Niepodległości

PLAKAT IPN GIETRZWALD OK Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie cykl wykładów w ramach Akademii Niepodległości.

Akademia Niepodległości to rozpoczęty w  grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy roku 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o  charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych. Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, należy sięgać do wątków lokalnych. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Ważne jest również, by każdorazowo mogło pojawić się konkretne przesłanie, bowiem cały cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Uwaga! Centrala IPN przygotowała wykaz tematów - wykładów poświęconych kwestiom odzyskania i utrwalenia nieodległości. W jednym roku kalendarzowym odbędzie się około pięciu takich spotkań. Każdy rok zostanie zakończony wręczeniem dyplomów lub wpisem do specjalnego indeksu przygotowanego przez IPN (wykłady odbywać się mają w styczniu, marcu, maju, wrześniu i listopadzie). W 2021 r. będzie miał miejsce ostatni wykład, który zostanie połączony z uroczystym wręczeniem dyplomu ukończenia całego cyklu (czerwiec 2021 r.). Na wykłady zapraszani będą historycy z rożnych oddziałów IPN oraz ośrodków akademickich.

Piotr Lisiewicz w grudniu w GOK Gietrzwałd

unnamed 2W grudniu Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie zaprasza na wydarzenie pt. "Piotr Lisiewicz – twórczość i happeningi". Moderator: Piotr Bernatowicz.

Piotr Lisiewicz – rozgłos przyniosły mu organizowane przez „Naszość” happeningi oraz powiązane z nimi rozprawy sądowe, np. proces w 2002 pod zarzutem, iż 7 listopada 2001 w Poznaniu ...umyślnie wprowadził w błąd funkcjonariusza policji co do tożsamości własnej, podając iż nazywa się Włodzimierz Ilicz Lenin, a faktycznie nazywa się Piotr Lisiewicz. Związany z „Gazetą Polską”, gdzie jest szefem działu krajowego. Na jej łamach publikuje m.in. całostronicowe felietony o charakterze satyry politycznej oraz rubrykę „Okiem Lenina”, w której zamieszcza cytaty z pism przywódcy bolszewików bądź inne cytaty związane z tą postacią. Do 2009 współpracował z miesięcznikiem „Niezależna Gazeta Polska”, a od 2009 publikuje w jego kontynuatorze „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”, a ponadto w serwisem informacyjnym Niezalezna.pl. Od 2013 na antenie stacji Telewizja Republika prowadzi audycję "Kulisy manipulacji" wspólnie z Katarzyną Gójską-Hejke.

W styczniu – Ewa Konke-Bucała: malarstwo i poezja

Ewa BucalaW styczniu gościem Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie będzie pani Ewa Konke-Bucała, która zaprezentuje wystawę malarstwa pt. "Pejzaż Warmii i Mazur". Poznamy również drugą pasję pani Ewy, którą jest poezja. Ewa Bucała urodziła się w 1947 roku w Gdyni. Od najmłodszych lat zainteresowania artystki koncentrowały się wokół literatury i sztuki. W roku 1955 jej ilustracja zamieszczona została na okładce „Świerszczyka”. Jako nastolatka zdobyła najwyższy laur w konkursie plastycznym w Paryżu. Na swoim koncie ma ponad 60 wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz kilka nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą. Jej obraz "Chrystus w Ogrójcu" znajduje się w kościele w Pluskach. To, czego nie da się wyrazić barwą i światłem, dopowiada słowem. Poezja jest kolejną – równie ważną – pasją artystki. Do tej pory wydała pięć tomików poetyckich. Finalistka Międzynarodowego Konkursu Literackiego w New Jersey. Od jesieni 2015 r. opracowywana jest adaptacja wierszy Ewy Bucały na teksty do utworów muzycznych, które mają być prezentowane w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Za swój największy sukces życiowy uważa wychowanie laureatów międzynarodowego konkursu plastycznego (KONSTU), z którymi popłynęła do Finlandii na warsztaty plastyczne.