23 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się III Memoriał Leonarda Cohena. Na scenie wystąpili: Kaja Kitowska, Bożena Kraczkowska, Łukasz Majewski, Marek Salej, Agnieszka Siudem-Nowicka, Rozalia Soliwoda, Aleksandra Krasowska, Grupa TAK.

7 listopada obchodziliśmy trzecią rocznicę odejścia Leonarda Normana Cohena. Losy tego kanadyjskiego poety, piosenkarza i pisarza splotły się mocno z naszym krajem. Jego ojciec pochodził z Polski. Również jego muzyczna kariera największym echem odbijała się właśnie nad Wisłą – tutaj miał większą publiczność niż w rodzimej Kanadzie. Przypomnijmy, że w czasie polskich przemian przyjechał tutaj, by zaśpiewać „Partyzanta”To jego wykonanie (22 marca 1985 roku w warszawskiej Sali Kongresowej) spowodowało, że polskie rozgłośnie radiowe w ramach socjalistycznej demokracji na kilka lat zaprzestały nadawania jego piosenek. 

W Gietrzwałdzie, 23 listopada 2019 r., w wypełnionej po brzegi sali wybrzmiały znane ballady zmarłego trzy lata temu kanadyjskiego pieśniarza. Koncert otworzył dyrektor GOK-u – Paweł Jarząbek, przyodziany w słynny „niebieski prochowiec”. Płaszcz pozostał na scenie, jako symbol obecności Cohena. Tego wieczoru usłyszeliśmy m.in.: Siostry miłosierdzia, Ptak na drucie, Opowiadanie Izaaka, Jeśli wola twa, Kochałem cię dziś rano, Zuzanna, Słynny niebieski prochowiec, Prawo i najsłynniejsze – AllelujaKoncert trwał 1,5 godziny. Na bis artyści i publiczność razem zaśpiewali Alleluja. Koncert realizował Krzysztof Lewandowski.

Kr / Fot. GOK