23 lutego (sobota) w GOK-u w Gietrzwałdzie odbył się koncert i wernisaż fotografii Pawła Jaszczuka – "PRZY SAMOWARZE". Paweł Jaszczuk, prozaik, dramaturg, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2005). Mieszka w Olsztynie. Olsztyński autor debiutował jeszcze na początku lat 90., popularność i uznanie zyskał kilkanaście lat później, dzięki serii powieści kryminalnych retro z lwowskim dziennikarzem śledczym Jakubem Sternem. Już pierwsza z nich, zatytułowana Foresta Umbra (2004), zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jaszczuk nie ogranicza się wyłącznie do pisania prozy kryminalnej, tworzył i wciąż tworzy powieści psychologiczno-obyczajowe.

Drugą pasją Jaszczuka jest fotografia. - Próbuję zatrzymać to, co ulotne. Każdemu zdjęciu towarzyszy nastrój. Czasem zdziwienie, czasem niedowierzanie, że istnieje fantastyczny świat na wyciągnięcie ręki. Świat mikro i makro. Zdjęcia powstają w mojej głowie zanim uruchomię migawkę. To jest jak pisanie powieści, tyle tylko, że tu granice moim bohaterom wyznacza przyroda – mówi autor.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie Paweł Jaszczuk zaprezentował kilkadziesiąt swoich zdjęć przedstawiających regionalną faunę i florę. Niektóre fotografie z pewnością wymagały nie lada cierpliwości i szczęścia. Na scenie autor wykonał kilkanaście pieśni rosyjskich głównie z repertuaru Bułata Okudżawy (m.in. „Modlitwa”– na specjalne życzenie publiczności) oraz rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Władimira Wysockiego. Półtoragodzinny występ zakończył się owacjami na stojąco.