W sobotę 1 lutego 2014 r. w Planecie "U" w Unieszewie odbyły się pokazy w ramach Grand Off - Najlepsze Niezależne Filmy Świata. W "Kinie pod Żurawiem" zaprezentowano tylko kilka wybranych filmów (choć ilość nadesłanego materiału pozwalała na zorganizowanie trzydniowych pokazów):

- Zwycięzca w kategorii najlepszy aktor – film "Sunny"(reż. Barbara Ott, Niemcy) to historia 19-letniego chłopaka, który niedawno został ojcem i zaczyna dojrzewać do swojej nowej roli. Nie jest to łatwe, bo przedstawiona niemiecka rzeczywistość niewiele różni się od tej z naszego podwórka.

-"Efimera" („Ulotne”, reż. Diego Modino, Hiszpania), nagrodzony w kategorii najlepsza scenografia i kostiumy. Przewrotny, zaskakujący i jednocześnie dobrze zrealizowany film, ukazujący bajkowy świat widziany oczami dziecka.

- Nostalgiczny i antywojenny "White Horse" („Biały koń”, reż. Sergey Soloviev, Rosja). Na motywach powieści „Wypadek” Galiny Dżugaszwili. Nagroda w kategorii najlepsza fabuła.

Na koniec wyświetlono dwie polskie produkcje ze studia Andrzeja Wajdy (Wajda Studio). Pierwszy to "Psubrat" (reż. Maria Zbąska, Polska) – nagroda w kategorii najlepsza fabuła, który przedstawia szare życie na polskim blokowisku, ukazane z perspektywy młodego chłopaka. Gościnnie wystąpili Agnieszka Krukówna i Andrzej Chyra. Drugi film to przejmujący dokument "Joanna" (reż. Aneta Kopacz, Polska, kat. najlepszy dokument). Śmiertelnie chora, młoda kobieta spędza ostatnie chwile z mężem i pięcioletnim synkiem. Chłopiec nie jest jeszcze świadomy zbliżającego się rozstania z matką. Miesiąc temu (dzień przed pokazami w Gietrzwałdzie), podczas Los Angeles Film Awards „Joanna” została uznana Najlepszym Pełnometrażowym Filmem Dokumentalnym 2013, a w 2015 roku otrzymała nominację do Oscara w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Planeta „U” świetnie sprawdziła się jako mała sala kinowa i z całą pewnością zostanie w niej zorganizowany jeszcze niejeden pokaz filmów.

Grand Off współfinansują: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Głównym organizatorem imprezy jest Fundacja Cinema Art.

Na zdj. kadr z hiszpańskiego filmu "Efimera" ("Ulotne").

Piotr Placek

18 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się krótki pokaz Grand Off dla rekonstruktorów z SRH „Marienburg”. W ramach Wyjątkowej Wystawy Kolekcjonerskiej, pasjonaci historii, którzy wystąpili m.in. w filmie „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, obejrzeli australijską animację o tematyce wojennej pod tytułem „The Last Photo” („Ostatnie zdjęcie”, reż. Lisa Pascal).