Aparat bezpieczeństwa wobec Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Czytaj więcej...21 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się wykład Krzysztofa Kierskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Inspektor ds. badań historycznych z olsztyńskiej delegatury IPN dość szczegółowo opisał działania Aparatu Bezpieczeństwa na terenie Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przez długie lata władze PRL starały się na wszelkie sposoby utrudniać życie pielgrzymom stosując najróżniejsze metody. W okresie największego rozkwitu Kultu Maryjnego w latach 70 „nie było drzewa” w Gietrzwałdzie, którego nie pilnowałby funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. Brak informacji prasowych, dezinformujące nazwy miejscowości, wzmożone kontrole autokarów, prowokowane rozróby, podsłuchy, rozbijanie kleru od środka, agenci wśród zakonników, wysokie opodatkowanie – to tylko niektóre fakty i zdarzenia przytoczone przez Krzysztofa Kierskiego.

Ikona Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Pałacu Prezydenckim

Czytaj więcej...27 września 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas prywatnej wizyty w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie otrzymał Ikonę Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Obraz wręczył Wojewoda - Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Ikona została umieszczona w kaplicy pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Inicjatorem utworzenia ikony był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie – Jacek Adamas, który zaprosił Aleksandra Pushkina – malarza z Białorusi. Artysta przez miesiąc pisał kanon ikony Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

 

"Mam już dość – chorej, postkomunistycznej Polski"

Czytaj więcej...Mam już dość
– udawania, że jesteśmy wolni,

Mam już dość
– chorej, postkomunistycznej Polski,

Mam już dość
– braku perspektyw na jakiekolwiek jutro,

Mam już dość
– gadania o tym, że na zmiany jest za późno!

– tak śpiewał raper BASTI (Zbigniew Woźniak) 21 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie. "Basti" to artysta, który na scenie hiphopowej działa od 2001 r. (pierwsze nagrania już w 1995).  W swoich utworach porusza najróżniejszą tematykę, ale w ostatnim czasie skupił się na piosenkach związanych z Polską, patriotyzmem i polityką – czego wyrazem są mocne słowa o III RP i upadającej Europie.

„Kochał Polskę i Ty ją kochaj”

Czytaj więcej...W sobotę 7 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie w ramach V Zlotu Jesiennego Zakończenie Sezonu Motocyklowego. Od kilku lat w GOK Gietrzwałd organizowano FESTIWAL KRÓTKIEGO FILMU MOTOCYKLOWEGO „MOTO-FILm”. W tym roku miał miejsce Wieczór Wspomnieniowy Śp. Ks. Zdzisława Peszkowskiego i Śp. Wiktora Węgrzyna. Goście wydarzenia obejrzeli film „Kochał Polskę i Ty ją kochaj”. Wiktor Węgrzyn w 2001 r. założył Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Poza pielęgnowaniem tradycji narodowych celem Stowarzyszenia jest także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie. W 2010 r. został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.