Państwowotwórczy wysiłek przed listopadem 1918 r.

IPN wyklad Karol Sacewicz 5 lutego 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się kolejny wykład w ramach "Akademii Niepodległości". Akademia Niepodległości to rozpoczęty w  grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy roku 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykład ponownie poprowadził dr hab. Karol Sacewicz – Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie. Tym razem tematem były starania o odzyskanie niepodległości Polski w okresie I wojny światowej.

Świąteczne spotkanie z Mikołajem

Mikolaj 2017W niedzielę 17 grudnia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbyło się „Świąteczne spotkanie z Mikołajem”. Gościem specjalnym wydarzenia był dziennikarz Grzegorz Kasjaniuk, który opowiedział dzieciom „Prawdziwą historię o Świętym Mikołaju”. W tym samym czasie odbywał się także Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym swoje wyroby zaprezentowało kilkoro wystawców. Pani Joanna Wojtkiewicz z GOK Gietrzwałd przeprowadziła konkurs śpiewania kolęd – na wszystkie dzieci czekały atrakcyjne nagrody. Chętni mogli uczestniczyć w warsztatach podczas których dekorowano pierniczki i robiono ozdoby świąteczne. Na koniec pojawił się Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów!

Akademia Niepodległości – Socjalistyczna Irredenta

IPN grudzien 2017 Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie cykl wykładów w ramach Akademii Niepodległości. Pierwsze spotkanie odbyło się 11 grudnia. Wykład: SOCJALISTYCZNA IRREDENTA wygłosił dr hab. Karol Sacewicz – szef olsztyńskiego oddziału IPN. Tego samego wieczoru odbyło się także otwarcie wystawy fotografii: "Warmińsko - Mazurskie ślady Jana Bułhaka oraz Jana Bucały na Wileńszczyżnie"

Aparat bezpieczeństwa wobec Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Krzysztof Kierski21 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się wykład Krzysztofa Kierskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Inspektor ds. badań historycznych z olsztyńskiej delegatury IPN dość szczegółowo opisał działania Aparatu Bezpieczeństwa na terenie Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przez długie lata władze PRL starały się na wszelkie sposoby utrudniać życie pielgrzymom stosując najróżniejsze metody. W okresie największego rozkwitu Kultu Maryjnego w latach 70 „nie było drzewa” w Gietrzwałdzie, którego nie pilnowałby funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. Brak informacji prasowych, dezinformujące nazwy miejscowości, wzmożone kontrole autokarów, prowokowane rozróby, podsłuchy, rozbijanie kleru od środka, agenci wśród zakonników, wysokie opodatkowanie – to tylko niektóre fakty i zdarzenia przytoczone przez Krzysztofa Kierskiego.